סדר הגרלות המגרשים לבניה בתל יוסף

לצורך בנייה בתל יוסף יש לשייך כל מגרש פנוי למשפחה. השיטה בה משייכים מגרשים למשפחות הינה הגרלה בה נקבע סדר "הזמנת" המגרשים על ידי המשפחות.

עד עתה בוצעו מספר סבבים של הגרלות כאשר בכל הגרלה השתתפה קבוצה אחרת של חברים על פי מעמדה שנקבע באמצעות פרמטרים שונים. כך למשל אלו ששייכים לקבוצת ה"חמישים" , לא יכלו להשתתף בהגרלות הראשונות, אלא רק להגריל את המגרשים והבתים שאף אחד מהמגרילים שלפנינו לא רצה.

פנינו אל ועדת צמיחה דמוגרפית על מנת לוודא שהגרלת המגרשים תבוצע על פי הכללים שהיו נהוגים בכל ההגרלות הקודמות דהיינו, קודם מגרילים בעלי הזכות הקיימים ולאחר מכן מצטרפים חדשים.

 דרישתנו נשענת על מספר מסמרות שכבר ניטעו:

1. הצדק הטבעי –  ברור לנו לגמרי שחברי הקיבוץ הקיימים, אשר מאחוריהם שלושה דורות של בוני הקיבוץ זכאים לעדיפות על פני מצטרפים חדשים.  אפשר לראות קהילות בעלות זיהוי חלש בהרבה מקיבוץ אשר נותנות עדיפות לבני המקום. לדוגמה: עיריית רמת השרון נתנה לאחרונה רישיון בנייה לקבלנים בתנאי שייתנו עדיפות מחיר ברכישה לבני המקום. קהילה חפצת חיים אמורה להעדיף סבים הגרים לצד נכדיהם.

2. החלטת האסיפה הכללית בתל יוסף – ב- 26/2/2012 קבעה האסיפה הכללית של תל יוסף עקרונות לקליטה ובניה חדשה. מתוך העקרונות נקבע כי ראשית יוקצו מגרשים לבתי אב (ואם) בהם אחד מבני הזוג הינו חבר קיבוץ ולאחר מכן יוקצו מגרשים למצטרפים חדשים. צילום פסקה זו מתוך ההחלטה מובא בתחתית מאמר זה. ציטוט מהחלטת האסיפה הכללית: "המסלול יוצא בשלב ראשון לחברים בחופשה שמעמדם בקיבוץ טרם הוסדר ולבתי אב אשר אחד מהם הוא בן קיבוץ. לאחר מכן, בכפוף למצאי המגרשים הפנויים לקליטה בקיבוץ, יוצא מסלול הקליטה גם לתושבים המתגוררים בקיבוץ ולנקלטים אחרים. "

3. הודעת ועדת צמיחה דמוגרפית –  ועדת צמיחה דמוגרפית הודיעה בעצמה לחברי תל יוסף מהם עקרונות חלוקת המגרשים ובהתאם להחלטת האסיפה ציינה שחברי קיבוץ קיימים יקבלו עדיפות. קישור להודעת הועדה ניתן לראות בתחתית מאמר זה. מתוך הודעת הועדה בדצמבר 2011: " יש להיערך לקליטת חברים חדשים אשר ישלימו את קבוצות הבניה, וייקלטו לחברות מלאה ורגילה בקיבוץ. לשם כך אף הוגדר סדר העדיפות בקליטה: בנים, תושבים ומתעניינים חיצוניים. "

4. הודעה של ועדת צמיחה דמוגרפית בכנס "שבים הביתה"  לבני הקיבוץ באפריל 2012. בכנס זה הובטח כי מתוך בני הקיבוץ, מי שישלם דמי הרשמה בסך 5,000 ש"ח במהלך החודש שלאחר הכנס (מאי 2012), יקבל עדיפות בבחירת מגרשים. מתוך חברי הקיבוץ שאמורים להגריל כעת, שתי משפחות (הרפז וחייט) שילמו את דמי ההרשמה במהלך אותו חודש כדי לזכות בעדיפות המובטחת.

בדיעבד, הסתבר לנו שבשלב כלשהו בין דצמבר 2012 לאוגוסט 2013, שינתה ועדת צמיחה דמוגרפית את טעמה והחליטה שתבוצע הגרלה אחת לחברי קיבוץ ולכאלו ששואפים להיות חברי קיבוץ. החלטה זו נעשתה במסתרים. לא קיבלנו שום הודעה על ההחלטה וקל וחומר לא קיבלנו הודעה על הדיון בו התקבלה ההחלטה כדי שנוכל להשמיע את קולנו.

גם כאשר פנינו ביוזמתנו הן בעל פה והן בכתב, לא זכינו לתגובה כלשהי מועדת צמיחה דמוגרפית.

לדעתי האישית, בין אם תוכן מכתב זה מקובל עליכם ובין אם לא, מכתב זה אמור להדליק נורה אדומה גדולה. מצב בו הקיבוץ מקבל החלטה ומפרסם אותה. גובה תשלום בעבור משהו ואז במסתרים משנה את ההחלטה הקודמת ואומר למעשה: הבטחנו וגבינו תשלום אך זה היה בשין קוף ריש ואנו לא חייבים לכם דין וחשבון. זהו מצב מסוכן לכל מי שרוצה להצטרף לפרוייקט כל כך גדול ומורכב כגון פיתוח תשתיות ובניה חדשה. 

 החלטת אסיפה בדבר בניה חדשה

לצפיה במסמך ההחלטה השלם – לחצו כאן

הודעת ועדת צמיחה דמוגרפית לציבור כפי שנכתבה בעלות הקיבוץ – מחיינו. לקריאת העלון הקליקו כאן

שני המכתבים שנשלחו לתל יוסף ולא זכו לתגובה עד רגע זה (חודש וחצי לאחר שליחתם):

לקריאת המכתב שלי לועדת צמיחה דמוגרפית לחצו כאן. 

לקריאת המכתב של עורך הדין שלנו אל ועדת צמ"ד לחצו כאן

 

2 תגובות על הפוסט “סדר הגרלות המגרשים לבניה בתל יוסף

 1. עדכון (11/10/2013) – הנהלת הקיבוץ וועדת צמ"ד הזמינו אותנו לפגישה ב- 23/10/2013.
  הזמנה זו לא כללה את הזמנת אווה שדה אשר איתנו בקבוצת החברים שאמורים להגריל בהגרלה הקרובה.
  לתומי חשבתי שזה נעשה בטעות אך הסתבר שלא כך הוא. בעקבות לחץ שלנו הוזמנה אווה.

 2. שרית קראנו אתמול אני ואורלי
  את המייל ששלחת ללאונרדו ואני רוצה להגיד כל הכבוד כל מילה שם במקומה ובמיוחד ההתייחסות לזה שבכלל לא הזמינו אותנו לערעור אלא לשיחת הבהרה
  בשל זה היה קצת לא מובן בהתחלה.
  בכל מקרה נקווה שהשיחה וכל החומר שיש לנו יאיר את עיני האנשים המחליטים ושהם יבינו בנקודת זמן זו שלא אסון גדול
  לשנות את ההחלטה ! !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *